CSE Web Menu mobileicon

Undergraduate Class Schedule-Spring 18

Course Title Section Time Instructor
1010 Intro Computing for Engineers 001 10:10AM - 11:00AM
MoWe
CHMA203
Staff
1010 Intro Computing for Engineers 001L 8:00AM - 9:50AM
Fr
ITE134
Paramik Dasgupta (TA)
1010 Intro Computing for Engineers 002L 10:00AM - 11:50AM
Th
ITE134
Zigeng Wang (TA)
1010 Intro Computing for Engineers 003L 10:00AM - 11:50AM
Fr
E2306
Paramik Dasgupta (TA)
1010 Intro Computing for Engineers 004L 2:00PM - 3:50PM
Th
ITE134
Chao Shang (TA)
1010 Intro Computing for Engineers 005L 12:00PM - 1:50PM
Fr
ITE134
Paramik Dasgupta (TA)
1010 Intro Computing for Engineers 006L 6:00PM - 7:50PM
Th
ITE134
Paramik Dasgupta (TA)
1010 Intro Computing for Engineers 010 12:20PM - 1:10PM
MoWe
AUST110
Staff
1010 Intro Computing for Engineers 010L 8:00AM - 9:50AM
Th
ITE134
Guanming Wu (TA)
1010 Intro Computing for Engineers 011L 8:00AM - 9:50AM
Fr
E2306
Harish Krishnamurthi (TA)
1010 Intro Computing for Engineers 012L 12:00PM - 1:50PM
Th
ITE134
Guanming Wu (TA)
1010 Intro Computing for Engineers 013L 4:00PM - 5:50PM
Th
ITE134
Zigeng Wang (TA)
1010 Intro Computing for Engineers 014L 10:00AM - 11:50AM
Fr
E2305
Zigeng Wang (TA)
1010 Intro Computing for Engineers 015L 12:00PM - 1:50PM
Fr
E2306
Zigeng Wang (TA)
1010 Intro Computing for Engineers 020 3:35PM - 4:25PM
MoWe
GENT131
Staff
1010 Intro Computing for Engineers 020L 8:00AM - 9:50AM
Th
E2306
Guanming Wu (TA)
1010 Intro Computing for Engineers 021L 10:00AM - 11:50AM
Th
E2306
Harish Krishnamurthi (TA)
1010 Intro Computing for Engineers 022L 12:00PM - 1:50PM
Th
E2306
Paramik Dasgupta (TA)
1010 Intro Computing for Engineers 023L 2:00PM - 3:50PM
Th
E2306
Zigeng Wang (TA)
1010 Intro Computing for Engineers 024L 4:00PM - 5:50PM
Th
E2306
Paramik Dasgupta (TA)
1010 Intro Computing for Engineers 025L 6:00PM - 7:50PM
Th
E2306
Chao Shang (TA)
1729 Intro to Principle Programming 001 11:15AM - 12:05PM
MoWe
YNG100
Alexander Russell (PI)
1729 Intro to Principle Programming 001L 8:00AM - 9:50AM
Tu
ITE138
Alexander Russell (SI), Ioannis Papavasileiou (TA)
1729 Intro to Principle Programming 002L 10:00AM - 11:50AM
Tu
ITE138
Alexander Russell (SI), Ioannis Papavasileiou (TA)
1729 Intro to Principle Programming 003L 12:00PM - 1:50PM
Tu
ITE138
Alexander Russell (SI), Kanchan Jha (TA)
1729 Intro to Principle Programming 004L 2:00PM - 3:50PM
Tu
ITE138
Alexander Russell (SI), Kanchan Jha (TA)
1729 Intro to Principle Programming 005L 4:00PM - 5:50PM
Tu
ITE138
Alexander Russell (SI), Kanchan Jha (TA)
1729 Intro to Principle Programming 011 3:35PM - 4:25PM
MoWe
AUST110
Gregory Johnson (PI)
1729 Intro to Principle Programming 011L 8:00AM - 9:50AM
Tu
ITE134
Gregory Johnson (SI), Krishna Chaitanya Kalaparti (TA)
1729 Intro to Principle Programming 012L 10:00AM - 11:50AM
Tu
ITE134
Gregory Johnson (SI), Krishna Chaitanya Kalaparti (TA)
1729 Intro to Principle Programming 013L 12:00PM - 1:50PM
Tu
ITE134
Gregory Johnson (SI), Krishna Chaitanya Kalaparti (TA)
1729 Intro to Principle Programming 014L 2:00PM - 3:50PM
Tu
ITE134
Gregory Johnson (SI), Ioannis Papavasileiou (TA)
1729 Intro to Principle Programming 015L 4:00PM - 5:50PM
Tu
ITE134
Gregory Johnson (SI), Ioannis Papavasileiou (TA)
2050 Data Struc and Obj-Orient Des 001 12:30PM - 1:45PM
TuTh
UTEB175
Donald Sheehy (PI), Jeffrey Meunier (PI)
2050 Data Struc and Obj-Orient Des 001L 4:15PM - 5:30PM
We
ITE134
Donald Sheehy (SI), Jeffrey Meunier (SI), Shaobo Zheng (TA)
2050 Data Struc and Obj-Orient Des 002L 11:00AM - 12:15PM
We
ITE134
Donald Sheehy (SI), Jeffrey Meunier (SI), Shaobo Zheng (TA)
2050 Data Struc and Obj-Orient Des 003L 2:45PM - 4:00PM
We
ITE134
Donald Sheehy (SI), Jeffrey Meunier (SI), Levon Nazaryan (TA)
2050 Data Struc and Obj-Orient Des 011 3:30PM - 4:45PM
TuTh
YNG100
Donald Sheehy (PI), Jeffrey Meunier (PI)
2050 Data Struc and Obj-Orient Des 011L 8:00AM - 9:15AM
We
ITE134
Donald Sheehy (SI), Jeffrey Meunier (SI), Levon Nazaryan (TA)
2050 Data Struc and Obj-Orient Des 012L 9:30AM - 10:45AM
We
ITE134
Jeffrey Meunier (SI), Peng Xiao (TA)
2050 Data Struc and Obj-Orient Des 013L 1:00PM - 2:15PM
We
ITE134
Donald Sheehy (SI), Jeffrey Meunier (SI), Jonathan Huang (TA)
2102 Intro to Software Engineering 001 12:30PM - 1:45PM
TuTh
LH201
Gregory Johnson (PI)
2102 Intro to Software Engineering 001L 11:15AM - 12:05PM
Fr
ITE138
Gregory Johnson (SI), Karl Severin (TA)
2102 Intro to Software Engineering 002L 10:10AM - 11:00AM
Fr
ITE138
Gregory Johnson (SI), Karl Severin (TA)
2300W Digital Logic Design 001 12:00AM - 12:00AM

Keith Barker (PI)
2300W Digital Logic Design 001L 10:00AM - 11:45AM
Fr
Haitham Ghalwash (TA), Keith Barker (SI)
2300W Digital Logic Design 002L 12:00PM - 1:45PM
Fr
Keith Barker (SI), Lauren Biernacki (TA)
2300W Digital Logic Design 003L 12:00PM - 1:45PM
Th
Keith Barker (SI), Reynaldo Morillo (TA)
2300W Digital Logic Design 005L 2:00PM - 3:45PM
Th
Haitham Ghalwash (TA), Keith Barker (SI)
2300W Digital Logic Design 007L 4:00PM - 5:45PM
Th
John Condlin (TA), Keith Barker (SI), Reynaldo Morillo (TA)
2300W Digital Logic Design 008L 10:00AM - 11:45AM
Th
Keith Barker (SI), Lauren Biernacki (TA)
2500 Introduction to Discrete Syste 002 1:25PM - 2:15PM
MoWeFr
MONT104
Staff
2500 Introduction to Discrete Syste 003 11:15AM - 12:05PM
MoWeFr
ROWE122
Gregory Johnson (PI)
3000 Contemporary Issues in CSE 001 12:20PM - 1:10PM
Mo
ITE125
Terry Glagowski (PI)
3000 Contemporary Issues in CSE 002 2:30PM - 3:20PM
Mo
ITE125
Terry Glagowski (PI)
3000 Contemporary Issues in CSE 003 12:20PM - 1:10PM
We
ITE125
Terry Glagowski (PI)
3000 Contemporary Issues in CSE 004 10:10AM - 11:00AM
We
ITE127
Terry Glagowski (PI)
3100 Systems Programming 001 11:15AM - 12:05PM
MoWe
PBB131
Mohammad Khan (PI)
3100 Systems Programming 001L 12:20PM - 2:10PM
Fr
ITE138
Luis Serrano (TA), Mohammad Khan (SI)
3100 Systems Programming 002L 10:10AM - 12:00PM
Fr
ITE134
Luis Serrano (TA), Mohammad Khan (SI)
3100 Systems Programming 003L 2:30PM - 4:20PM
Fr
ITE138
Luis Serrano (TA), Mohammad Khan (SI)
3100 Systems Programming 004L 2:30PM - 4:20PM
Fr
ITE134
Luis Serrano (TA), Mohammad Khan (SI)
3100 Systems Programming 010 8:25AM - 9:15AM
TuTh
BUSN106
Zhijie Shi (PI)
3100 Systems Programming 011L 10:00AM - 11:50AM
We
ITE138
Zhijie Shi (SI)
3100 Systems Programming 012L 10:00AM - 11:50AM
Th
ITE138
Zhijie Shi (SI)
3100 Systems Programming 013L 12:00PM - 1:50PM
Th
ITE138
Zhijie Shi (PI)
3150 C++ Essentials 001 9:00AM - 11:00AM
Mo
BUSN106
Laurent Michel (PI)
3300 Computer Networks and Data 001 12:30PM - 1:45PM
TuTh
UTEB150
Wei Wei (PI)
3400 Intro Comp & Network Security 001 9:30AM - 10:45AM
TuTh
BUSN204
Zhijie Shi (PI)
3500 Algorithms and Complexity 001 11:00AM - 12:15PM
TuTh
AUST163
Mukul Bansal (PI)
3500 Algorithms and Complexity 002 3:35PM - 4:50PM
MoWe
AUST434
Yufeng Wu (PI)
3502 Theory of Computation 001 1:25PM - 2:40PM
MoWe
BCH317
Parasara Duggirala (PI)
3502 Theory of Computation 002 5:00PM - 6:15PM
TuTh
UTEB150
Dina Goldin (PI)
3504 Prob Perform Anly of Comp Syst 001 9:30AM - 10:45AM
TuTh
FSB202
Reda Ammar (PI)
3504 Prob Perform Anly of Comp Syst 002 2:00PM - 3:15PM
TuTh
FSB220
Swapna Gokhale (PI)
3666 Intro to Computer Architecture 001 3:30PM - 4:45PM
TuTh
UTEB150
Wei Wei (PI)
3666 Intro to Computer Architecture 001L 11:15AM - 12:05PM
Mo
ITE138
Wei Wei (TA)
3666 Intro to Computer Architecture 002L 12:20PM - 1:10PM
Mo
ITE138
Wei Wei (SI), Xia Xiao (TA)
3666 Intro to Computer Architecture 011 9:30AM - 10:45AM
TuTh
FSB103
Wei Wei (PI)
3666 Intro to Computer Architecture 011L 2:30PM - 3:20PM
Mo
ITE138
Wei Wei (PI)
3666 Intro to Computer Architecture 012L 1:25PM - 2:15PM
Mo
ITE138
Wei Wei (PI)
4095 Spcl Tpcs Computer Sci & Engin 002 5:00PM - 7:30PM
We
ITE336
Yong Jun Shin (PI)
4095 Spcl Tpcs Computer Sci & Engin 006 11:00AM - 12:15PM
TuTh
LH201
Seung-Hyun Hong (PI)
4099 Indep Stdy in Comp Sci & Engin 001 12:00AM - 12:00AM

All faculty
4102 Programming Languages 001 3:30PM - 4:45PM
TuTh
FSB25
Jeffrey Meunier (PI)
4102 Programming Languages 002 3:30PM - 4:45PM
TuTh
ITE127
Steven Demurjian (PI)
4300 Operating Systems 001 2:00PM - 3:15PM
TuTh
UTEB175
Song Han (PI)
4302 Computer Organization&Architec 001 12:30PM - 1:45PM
TuTh
BPB130
Zhijie Shi (PI)
4402 Network Security 001 9:30AM - 10:45AM
TuTh
AUST434
Amir Herzberg (PI), Bing Wang (PI)
4502 Big Data Analytics 001 1:25PM - 2:40PM
MoWe
FSB220
Sanguthevar Rajasekaran (PI)
4701 Principles of Databases 001 5:00PM - 6:15PM
TuTh
LH201
Dong Shin (PI)
4705 Artificial Intelligence 001 3:00PM - 4:15PM
MoWe
AUST105
Joseph Johnson (PI)
4940 CSE Design Project II 001 4:40PM - 5:55PM
MoWe
All faculty
4951 ECE Design II 001 12:20PM - 4:25PM
Fr
Shalabh Gupta (SI), Shengli Zhou (PI)
4997 Senior Thesis Comp Sci & Eng 001 12:00AM - 12:00AM

Laurent Michel (PI)
4997 Senior Thesis Comp Sci & Eng 002 12:00AM - 12:00AM

Mohammad Khan (PI)
4997 Senior Thesis Comp Sci & Eng 003 12:00AM - 12:00AM

Donald Sheehy (PI)
4997 Senior Thesis Comp Sci & Eng 004 12:00AM - 12:00AM

Jeffrey Meunier (PI)
4997 Senior Thesis Comp Sci & Eng 005 12:00AM - 12:00AM

Sanguthevar Rajasekaran (PI)
4997 Senior Thesis Comp Sci & Eng 006 12:00AM - 12:00AM

Alexander Shvartsman (PI)
4997 Senior Thesis Comp Sci & Eng 007 12:00AM - 12:00AM

Ion Mandoiu (PI)
4997 Senior Thesis Comp Sci & Eng 008 12:00AM - 12:00AM

Bing Wang (PI)
4997 Senior Thesis Comp Sci & Eng 009 12:00AM - 12:00AM

Benjamin Fuller (PI)
4997 Senior Thesis Comp Sci & Eng 010 12:00AM - 12:00AM

Song Han (PI)